@title


با توجه به مقرون به صرفه‌ بودن پنجره های یو پی وی سی به نسبت سایر پنجره های و استفاده روز افزون در پروژه های ساختمانی، قصد داریم در مقاله ای به مقایسه این نوع از پنجره ها با سایر پنجره های ساختمانی بپردازیم.

مصرف پایین انرژی در چرخه تولید‌ :

پی وی سی‌ ماده ای است با قابلیت بازیافت و تولیدات آن در کارخانه کمتر از یک درصد آلودگی کل ناشی از مصارف گاز و نفت را تولید می‌کنند. انرژی مصرف شده برای تولیدپنجره UPVC سه برابر کمتر از انرژی مصرف شده برای تولیدات پروفیل آلومینیومی و هفت برابر کمتر از انرژی مصرف شده برای پروفیل های آهنی میباشد. جدای از انرژی و سوخت های فسیلی مصرف شده برای تولید پروفیل های فلزی میبایست آلودگی ناشی از احتراق این سوخت برای طبعیت را نیز مد نظر قرار داد. قابل ذکر است برای تولید پروفیل های آلومینیومی از بسیاری ازمواد شیمیایی استفاده میشود که از طرف سازمان جهانی یهداشت همه این مواد سمی وسرطانزا معرفی گردیده است.

کاهش هزینه ساخت و برگشت سرمایه‌ :

قیمت تمام شده یک پنجره یو پی وی سی در مقایسه با پنجره فلزی (حتی با شیشه دوجداره) گران تر و در مقایسه با پنجره آلومینیومی ارزان تر میباشد ولی با توجه کاهش محسوس مصرف انرژی و صرفه جویی در هزینه ها در استفاده از پنجره های یو پی وی سی، تمام سرمایه گذاری انجام شده در خرید این پنجر ها طی 3 الی 4 سال بعد کاملا برگشت داده خواهد شد. البته در استفاده از پنجره های آلومینیومی ترمال بریک نیز شرایط مشابهی وجود دارد.

تنوع شکل در طراحی‌ :

یکی دیگر از ویژگی های پروفیل یو پی وی سی قابلیت طراحی در اشکال مختلف‌ میباشد. به رغم استفاده از ماشین آلات مدرن در بخش تولید، یراق آلات متنوع و همچنین قابلیت فرم پذیری پروفیل های یو پی وی سی به شکل قوس یا کمان کمتر محدودیتی میتوان برای ساخت این نوع از پنجره ها در نظر گرفت. قاب های یو پی وی سی در انواع مختلف درب و پنجره از جمله پنجره های عمودی، پنجره های کشویی، پنجره های ارسی، پنجره های فرانسوی و درهای دو جداره در بازار عرضه می شوند. علاوه بر نوع، شکل هندسی و روش باز کردن پنجره، برخی دیگر از امکانات متنوع طراحی میباشد که سبک و ظاهر کلی پنجره را تعیین می کند، وجود دارد. این به بدان معنی است که معماران و یا صاحبان پروژه هاس ساختمانی می توانند سبک پنجره یو پی وی سی را با سبک معماری ساختمان هماهنگ کنند که این موضوع از اهمیت زیادی برای جنبه های بصری هم برای بناهای جدید و بالاخص برای ساختمان قدیمی که نوسازی می شوند و باید تناسب شکل پنجره های جدید با پنجره های قدیمی حفظ شود، برخوردار است.

تنوع رنگ و قابلیت رنگ پذیری‌ :

تنوع در رنگ و قابلیت رنگ پذیری پروفیل های یو پی وی سی‌ از دیگر ویژگی های این نوع پنجره ها بشمار میرود. درحال حاضر بیشتر پروفیل های مصرفی جهت ساخت درب و پنجره یو پی وی سی بر پایه رنگ سفید بوده ولی با دو روش ذیل امکان سفارش و خرید پنجره های رنگی متناسب با سلیقه شخصی و سبک معماری نیز وجود دارد:

- رنگ آمیزی: استفاده از از رنگ های مختص پروفیل های یو پی وی سی (رنگ بر پایه آب) که اجرای این بخش کاملا تخصصی بوده و میبایست پروسه رنگ آمیزی قبل از نصب پنجره انجام گیرد. قابل ذکر است گارانتی های لازم در این خصوص نیز توسط شرکت های فعال در این بخش نیز ارائه میگردد.

- استفاده از پروفیل هایی با پوشش لمینیت: تنوع رنگ در این روش بسیار کمتر از روش قبلی بوده و محدود به چند رنگ میباشد. فویل لمینیت در بسیاری از محصولات تولیدی توسط شرکت های ایرانی مایل به رنگ قهوه ای بوده و میتواند به صورت داخل لمینیت، بیرون لمینیت و دو طرف لیمینت تولید گردد. در پروفیل های دو طرف لمینیت معمولا پروفیل اصلی به رنگ قهوه ای تولید میگردد.

مقاومت شیمیایی بالا‌ :

پروفیل های یو پی وی سی مقاومت بالایی به باران های اسیدی، رطوبت، هوای اشباع از نمک دارد و میتواند گزینه بسیار مناسبی برای مناطق ساحلی و محیط های آلوده شهری باشد.

ضریب ایمنی و امنیتی بالا‌ :

به رغم استفاده از پروفیل های تقویت گالوانیزه درون مقاطع پروفیل پنجره، یراق آلات متنوع با استحکام بالا، شیشه های چند جداره و همچنین امکان استفاده از شیشه های سکوریت و لمینیت، ضریب ایمنی و امنیتی این پنجره ها مورد تایید اداره استاندارد و سایر ارگانهای مرتبط میباشد.

نفوذ ناپذیری و ضریب عایق بالا‌ :

در تمامی پروفیل های یو پی وی سی مختص ساخت درب و پنجره، شیارهایی به منظور نصب نوار های لاستیکی تعبیه شده است. نوار های لاستیکی با توجه به خاصیت انعطاف پذیری تمامی فواصل و درزهای موجود در پنجره هاو درب ها را پوشش داده و از نفوذ هرگونه آلودگی به داخل ساختمان و همچنین تبادل حرارت جلوگیری میکند.

نظافت آسان‌ :

سطح پروفیل های یو پی وی سی با توجه به روش تولید (اکسترود) از صافی سطح و شفافیت بالایی برخوردار بوده و همین عامل باعث جلوگیری از جذب و نفوذ آلودگی میگردد. لایه های بسیار ناچیز تشکیل شده از ناشی از آلودگی هوای شهرها در سطوح پروفیل به دلیل خاصیت الکتریسته ساکن موجود در سطوح پروفیل بوده که با توجه به عدم نفوذ به سادگی قابل بر طرف میباشند.

ضریب انتقال حرارتی بسیار پایین‌ :

پروفیل های پلیمری ساخت درب و پنجره از ضریب انتقال حرارتی بسیار پایینی برخوردار هستند‌ . هرچه ضریب انتقال حرارتی در یک ماده مقدار بالایی باشد بدان معنا است که حرارت از یک نقطه به نقطه دیگر با سرعت بیشتری انجام می گیرد. آلومینیوم، آهن از جمله موادی هستند که دارای ضریب انتقال حرارتی بسیار بالایی میباشند. البته در پروفیل های آلومینیومی ترمال بریک با ایجاد لایه هایی از جنس پلی آمید و شکست پل های حرارتی این مسئله کاملا مرتفع گردیده است.

قابلیت تعمیر و رگلاژ مجدد‌ :

تمای اجزا تشکیل دهنده در پنجره های یو پی وی سی قابلیت تعمیر، جایگزینی و یا رگلاژ مجدد را دارند‌ . بدین صورت که صرفا قطعه آسیب دیده میتواند دمونتاژ و قطعه جایگزین مجددا نصب گردد. در فرایند تعویض قطعات نیاز به استفاده از تجهیزات صنعتی سنگین نبوده و معمولا در مدت زمان بسیار کوتاهی مشکلات برطرف میگردد. شیشه ها، یراق آلات و نوار های درزبندی از جمله اجزا قابل تعویض در پنجره ها میباشند.